Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

Vääna-Jõesuu

INFO "vanalt" EPL lehelt:

ASUKOHT Tegelikult on koha nimi Vääna-Jõesuu, mis on Väänaga kaks erinevat kohta (ära segi aja). Vääna-Jõesuu asub Tallinnnast Haabersti ringilt Tabasalu suunas sõites umbes 16 km kaugusel ja Tallinna kesklinnast umbes 21 km kaugusel. Randa pääseb kahest kohast: Esimene võimalus on pöörata vahetult enne vasakut kätt olevat Vääna-Jõesuu kauplust paremale ja sõita otse umbes 500 m, kuni vastu tuleb tõkkepuu, kust enamasti autoga edasi enam ei pääse (rannani jääb veel umbes 100m). Teine ja enimkasutatud võimalus on sõita Vääna-Jõesuust läbi ja umbes 1,5 km pärast, peale „pioneerilaagrit“, keerab tee paremale metsa sisse, mis viib otse (veespordi)randa. Teeotsa tunneb ära puust hamburgeri putka järgi.

PARKIMINE Kõrge paekalda poolses otsas, veespordi rannas, on suurepärane parkimisvõimalus otse ranna vahetus läheduses. Suvekuudel küsitakse mõnikord seal ka raha (umbes 25-50 krooni), mõnikord aga pääseb ilma maksmata. Tallinna poolses ranna otsas on tasuline parkla rannast umbes 100m kaugusel ja vähemalt suvekuudel autoga lähemale ei lasta.

RAND JA PÕHI Rand on liivane ja ka põhi on põhimõtteliselt liivane. Jõe suudme kohas on mõningad jõest välja veerenud väiksemad kivid ja seal väga kalda lähedal sõita ei maksa. Mõlemal pool ranna otstes hakkavad aga suured veealused ja veepealsed kivid ning sealt tuleks kaugele eemale hoida. Vesi läheb suhteliselt ruttu sügavaks, sõitma saab hakata kohe mõned meetrid rannast. 150 cm sügavus on umbes 30-40 meetrit rannast.

KELLELE SOBIB Tugevate edela, lääne ja loodetuultega on see tänu eesti kohta suurtele lainetele ja heale asukohale Tallinnlastele kindlasti üks „tegijate“ lemmikkohti. Samas vaiksemate ilmadega või lõuna ja kirde tuultega, mis puhuvad külgedelt ja lainet peaaegu ei ole, sobib kindlasti kõigile. Päris algajatele ei ole soovitav.

SÕIDUTUULED Parimad sõidutuuled on edela- kuni loodetuuled, kui randa tulevad üle 10 m/s tuulega 2-3 meetrised lained. Kõige parem tuule ja laine suuna suhe tuleb edelatuulega või isegi lõuna/edela tuulega, siis tekib nn. side/onshore või isegi sideshore tingimus mis on kõige ideaalsem hüpete ja lainelsõidu harjutamiseks. Kirdest kuni lõunani puhuvad tuuled tulevad üle maa ja on väga puhangulised ning ohutuse mõttes ei ole soovitavad.

LAINED Üle 10 m/s puhuva edela- kuni loodetuulega tekivad ilusad 2-3 meetrised (murd)lained, mõned räägivad, et on isegi suuremaid laineid olnud. Lainevahe on suur ja üsna sile. Kalda pool on jõuline vahune laine, tänu millele on vähekogenud sõitjatel raske välja pääseda. Taga kaugemal mere peal on avamerele omane segane lainetus koos üksikute suuremate lainetega.

RIGAMISE VÕIMALUS Männimetsa all, parkla ümber, on piisavalt ruumi kõigile oma asjade rigamiseks. Pinnas on okaste, sambla ja liiva segune. Saab rigada ka kruusasel parkimisplatsil.

OHUD Lahe mõlemas otsas on suured veealused ja veepealsed ohtlikud kivid, lahe keskel ühtegi kivi ei ole. Jõe suudme juures on madalas vees mõningad väiksemad kivid. Peab arvestama, et selles rannnas ühtegi päästeteenistust ei eksisteeri ja hea oloeks kui alati keegi jälgiks või vähemalt teaks, et oled sinna sõitma läinud.

TOITUMISVÕIMALUSED Tee ääres olevast putkast saab mõningaid erinevaid kiirtoite osta. Samas saab ka poest endale randa joogid jm vajaliku kaasa osta.

ÖÖBIMISVÕIMALUSED Metsa alla saab paigaldada telgi või magada autos.

KOMMENTAARID Soovitav oleks ka kohalikega tüli mitte norida, kui küsitakse parkimisraha või kui mõnda kohta ei taheta autoga sisse lasta ning muidugi hoida ujujatest ja suplejatest eemale, muidu võib juhtuda, et ka see rand keelatakse tulevikus surfamiseks ära.

Käitume heaperemehelikult!

Autor: Erno Kaasik

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on April 25, 2017, at 02:49 PM