Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

UudepangaLaht

INFO "vanalt" EPL lehelt:

ASUKOHT Uudepanga laht asub Saaremaal, Tagamõisa poolsaare loodepoolsel küljel, tähistades ühtlasi saare kõige loodepoolsemat osa. Laht on U kujuline ja avatud loodesse. Kõige mugavamalt pääseb kohale sõites läbi Kuressaare Kihelkonna peale, Kihelkonna ristist otse edasi Tagamõisa risti, kus tuleb pöörata vasakule ja 500 meetri pärast uuesti vasakule metsateele. Edasi tuleb sõita jälgides Pühassoo turismitalu teeviita. Talu ise asub umbes 6 km kaugusel paremat kätt. 200 m peale Pühassoo talu keerab tee vasakule mere äärde. Kui kadakate vahel hoida võimalikult vasakule, jõuab liivarannani välja. Kaardil on koht tähistatud laagripaigana.

PARKIMINE Parkida saab rannas, eelnevalt tuleb Pühassoo talu peremehega kokkuleppele jõuda.

RAND JA PÕHI Rannajoon kaardil laagripaigast ülespoole kuni Undva ninani välja on väga kivine. Laagripaigast 100 m ülespoole (kirde poole) jääb suur kuni 100 m merre ulatuv umbes 1 meetri sügavune madalik, kus madala veetaseme puhul on ka mõned ohtlikud kivid. Kõrgema veetaseme puhul saab rahulikult üle madaliku sõita. Laagripaigast lõunapoole 150 m ulatuses leidub 5 kuni 6 ohtlikku kivi, mis tavaliselt suvel on märgistatud. Madalama veetaseme puhul on osa neist vees nähtaval. Edasi kuni Harilaiu tipuni välja on puhas liivarand ja ei ühtegi kivi. Laagripaiga läheduse läheb aeglaselt sügavaks. 150 cm veesügavus saabub 25 kuni 30 meetri kaugusel kaldast. Mida rohkem mööda randa Harilaiu poole minna, seda kiiremini läheb sügavaks. Harilaiu poolsel rannaosal saab juba kaldalt lauale astuda, 150 cm sügavus on 2m kaldast.

KELLELE SOBIB Sobib kõigile. U kujuline laht on ülimalt ohutu koht nii algajale laudurile kui ka lohesõidu õppijale.

SÕIDU TUULED Sobivad kõik tuuled v.a. kirdetuul, millega on laagripaigast lahele raske pääseda, kuna kalda all just palju ei puhu. Idatuul on puhanguline ja ei ole eriti mõnus. Suvel domineerivad siiski peamiselt lõuna ja läänekaarde tuuled, millega on igati hea sõita. Loode ja põhjatuule puhul suureneb lainetus lahel.

LAINED Tugevat murdlainetust esineb lahe lõnakaldal, laagripaiga läheduses on murdlainetus väike. Otse sisse puhuv loodetuul toob suured ja korrapärased lained lahe keskele. Tugeva põhjatuule puhul moodustuvad vinged lained Harilaiu lähedale. Kes lõuna ja edelatuulega suuremat lainetust soovib, peab sõitma veidi lahesuust välja.

RIGAMISE VÕIMALUS Rannas on ruumi ja rohumaadki leidub, nii et OK.

OHUD 5 kuni 6 kivi laagripaiga lähedal vees

TOITUMINE Sööki saab tellida Pühassoo talust või ise kaasa võtta, lähim kauplus asub Veere sadamas.

ÖÖBIMINE Lähim öömaja on Pühassoo turismitalus, kokkuleppel talu peremehega saab loomulikult ka rannas telkida, mis suvel on atraktiivne.

HÄDA ABI VÕI KONTAKT TELEFON Sellises kohas on uppuja päästmine uppuja oma asi, helistada võib loomulikult piirivalvesse või päästeametisse. Laagripaiga lähedal väikses lahesopis on tavaliselt ankrus ka üks merekõlbulik kalapaat, mille teenuseid on juba kasutatud.

ILMAINFO Lähim on Vilsandi meteoroloogia jaam tel. 045 23 313

KOMMENTAARID Pilte leiab siit Pühassoo turismitalu telefon 0 56 645 001 või 045 23 031 või 045 33 203

Autor: Kalev Kornet

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on June 27, 2008, at 10:05 AM