Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

Tarifa

Tarifast mõned mõtted omal käel seiklejale.

Transport - lennujaam ja transfeer Enamkasutatud Tarifa lähedane lennujaam on Malaga (kiirteed mööda 2h), läheduses on veel Gibraltar, mõistliku autosõidu kaugusel Jerez de la Frontera, Cadiz, Sevilla. Bussiühendus Malagast ja Sevillast(Cadizist) Tarifale on hea. Malaga lennujaamast linnadevahelisse bussijaama saab linnaliinibussiga, aga veel mugavam on rongiga, mis väljub lennujaama terminali alt rongijaamast. Sageli kasutatud variant on ka keegi juba Tarifal olevatest sõpradest autoga lennujaama vastu kutsuda ja siis kütusekulusid jagada. Kui ei viitsi sõita mööda rannaäärset tasuta teed, lisanduvad kiirteemaksud, sõltuvalt sõiduki suurusest veel kuni 10€. Mõõduka tasu eest ja hea läbirääkimisoskuse korral on lennujaama nõus vastu tulema ka surfilaenutuste tüübid.

Seni korralikult järele proovimata link on mõni Maroko põhjaranniku linnadest, kus odavad lennud maanduvad ja sealt praamiga üle Tarifale, aga see ei pruugi soodsam tulla, kuna praamipilet oli päris kallis (vist mingi 35-40€). Pealegi on kõikvõimaliku pagasi läbi Maroko tassimine üksjagu keeruline ettevõtmine - viisad ja EU piiri ületamine. Vastupidises suunas (Tarifalt turistina Marokosse ja tagasi) toimib praam hästi. Rendi- ja liisinguautodega Marokosse ei saa, aga kui oma auto või surfibussiga minna, saab teisel pool väina hooaega märkimisväärselt pikendada - Tarifa kohalikud kasutavad võimalust päris agaralt ja neilt saab ka häid nõuandeid, kuhu Marokos tasub minna. Aga surf Marokos on teine teema.

Kui Tarifal liikumiseks on rendiauto plaan, siis auto tasub võtta Malagast (või teiste lennujaamade lähedalt, siis on pärast mugav ka auto tagastada). Kui auto interneti teel ette bookida, saab ka lennujaama autorentidest päris mõistlikult, aga variant on ka sõita rongiga Malaga kesklinna ja hakata sealt autorentidest küsima. Pikema kauplemisega peaks olema võimalik saada auto ca 20€ ööpäev ka lühemaks perioodiks, näiteks nädalaks (2011 suve andmed). Positiivne kogemus on olemas: Avis, PepeCar, MalagaCar - tundub, et see viimane vahendab ka erinevaid teisi rendifirmasid. Üldiselt vist on suuremad ja tuntud firmad ikka kindlamad, väikestel kohalikel tegijatel võib küll hind odav tunduda, aga siis lisandub mingeid trikke, näiteks tehakse pärast kütuse või kindlustuse eest lisaarve või jäetakse osa deposiidist mingi "kriimustuse" pärast tagastamata.

Rendiautot ja rendirollerit on Tarifalt kohapealt keeruline leida, s.t. et kui tuled Tarifale bussiga, siis võib kohapeal liikumisega keeruliseks minna. Küll võib saada jalgrattaid, näiteks http://www.tarifabike.com/

Hääletajaid Hispaanias reeglina peale ei võeta, eriti kiirteedel. Erand on Tarifa linna ja surfiranna vaheline tee, kus surfaja välimusega hääletajaid võtavad peale teised surfajad.

Majutus

Kui oled jalamees, tasub majutus vaadata ranna (ja laenutuse) lähedale. KÄMPINGUID on mitmeid, ka laenutuste läheduses, proovi Googles otsingut "camping in tarifa". Eestlaste poolt eelistatuim on olnud Las Dunas (Starboardi laenutuse Volare lähedal düüni juures, kust on randa normaalne jalutusmatk), aga düüni lähedal on teisigi. Spin Out'i laenutuse juures on mõlemal pool suurt teed täiesti OK kämpingud, samuti leiab kämpingud mõistliku jalutusmatka kaugusel mõlemast Mistrali klubist. Camping Rio Jara (jõe ääres, ranna linnapoolses otsas) on päris rannas, aga seal pole laenutust lähedal, tuleb jalutada päris pikk maa. Kämpingu hinnad, nagu kõik hinnad Hispaanias, on läbirääkimiste küsimus. Normaalne on saada 2 in. majake 40€ eest ööpäevaks, hea kauplemise korral saab sama raha eest samas majas ööbida ka rohkem inimesi. Rannalähedase kämpingu puuduseks on, et kämpingu pood on tavaliselt väikse valikuga ja kallim kui linnas olevad supermercadod, linna saamine on aga ilma autota üksjagu keeruline projekt. Surfilaenutuste juures on ka söögikohad, aga need on rannabaaridele omaselt loomulikult päris kallid.

TELKIMINE on vabas looduses enamasti keelatud, aga kui vahele ei jää, siis võimalik. Head ja surfilaenutuste lähedased kohad on politseile hästi teada ja hooajal on kontroll päris tihe. Düüni taga ja Bolonia pool on ka vaiksemaid kohti, kus politsei käib harvemini, aga sealt jälle on surfiklubisse pikk maa. Ametlikel kämpinguplatsidel telkimine on täiesti mõistlik alternatiiv, sest siis saab ausalt ja ametlikult grilli, WC-d ja dušši kasutada, võib kokkuvõttes isegi soodsam ja lihtsam tulla kui kogu see trikitamine metsas elamisega. Kes metsas head ja kõrvalist telkimiskohta teada tahab, peab Virgo või JaanoMartini käest küsima - vana sõjaväeosa taga rannas on siiani üsna vaikne.

Kui aga rendiauto või muu liikumisvõimalus olemas, on variante elamiseks rohkelt - siis mahuvad skaalasse ka Tarifa linnas olevad rendiKORTERID ja HOSTELID. Hostelis saab toa 20-30€ eest, natukese kauplemisega saab selles ehk ka 2 inimest ööbida. Hosteleid leiab Tarifa linnas jalutades rohkelt, tasub silte lugeda ja küsida. Hostelid kipuvad kohapeal kokku leppides olema odavamad kui internetis ette bookides. Hostelite tase on väga kõikuv, mõni on ainult "bed&peldik" (näiteks hostelid Batalla del Salado ääres bensukast pisut ülesmäge), mõnes aga on isegi söögitegemise võimalus või lausa köök (näiteks Las Margaritas, mis muidugi on ka pisut kallim). (aga enamasti annab hinnatase mingi vihje. Internetist leiab palju ka rendikortereid ja -maju, üldiselt on need aga eestlasest seljakotisurfajale kallipoolsed. Omaette teema on korterid, mida renditakse mitte ametlikult, s.t. sularaha eest ja kviitungit ei saa. Tavalise korteri (2 magamistuba + köök, elutuba, vannituba) hinnaks võiks arvestada u 40€ +/-, aga heas korteris mahub magama palju inimesi, sõltuvalt sellest, kui palju on nõus samas toas/voodis magama, tavaliselt kuni 6 inimest. Korteriomanik muidugi püüab lisaelanike eest lisaraha küsida, aga siis tuleb jälle kaubelda. Korterites on tavaliselt olemas ka nõude, külmiku ja gaasipliidiga köök, pesumasin, TV ja muu selline, sõpradega kamba peale päris mõistlik valik. Korterirentijate kontaktid liiguvad käest kätte, alati võib küsida ka Merriti käest, kes elab Tarifal. Merriti numbri saab Tarifal tihedamalt käinud kaassurfajate käest, mõned ehk teavad ka otse mõne korteriomaniku numbri anda. Võib surfijutukas konkreetsemalt küsida. Võimalik on rentida ka MAJU, mis asuvad linnast väljas külas, mäenõlval teel randa. Kontakte tasub küsida sagedamaste Tarifal käijate käest või hotellist La Torre (see on Tarifalt randa mineva tee ääres pärast Torre de la Pena't - hotelli omanik rendib ka maju välja).

WiFi on Tarifal kaootiline, aga üldiselt leidub alati mõni kohvik või baar, kus asi töötab, ka kämpingutes on nime poolest olemas, kuigi võib olla väga aeglane või mõni päev üldse mitte toimida. Tavaliselt on WiFi tasuta, kuid parooliga, mille saab baarist või adminni käest, kui neilt ka midagi muud osta. Ei tasu olla kindel, et öösel saab sama kohviku ees tänaval tasuta WiFis istuda, neil on kombeks ööseks ruuterid välja tõmmata. Tasuta ja hea võrk on Cafe Central, kohvik Vibram ja veel nii mõnigi - ka need asjad muutuvad ja neti kasutamiseks tuleb iga reisi ajal väike turu-uuring teha. Mis on ju ka tore tegevus, kohtub uute inimestega ja avastab uusi kohti.

Varustuse laenutus Laenutusi leidub igale maitsele ja hinnad on kokkuleppe küsimus. Tavaliselt on 1 h alates 25€, soodustused algavad tervest päevast ja kui võtad juba nädalaks, on hind täitsa talutav. Algajatele ja võõrastele nägudele kehtib deposiit ja soovitav on kindlustus, täpsemad tingimused peab kohapeal kokku leppima.

Lohesurfi koolituse ja kamaga on isegi lihtsam, lohekoole leidub ohtralt ka Tarifa linnas peatänava Batalla del Salado ääres, aga tasub vaadata ka põiktänavatesse ja rannapoolsele linnapiirile tekkinud uude ärikeskusse. Lohekoolis lepid sõitma mineku kokku, esimene kord tuleb instruktor kaasa ja vaatab, et sa endale ja kamale ohtlik ei ole ja kõik toimib. Eriti hästi toimib, kui lubad, et ostad neilt pärast ka mingi lohe või laua.

Purjelaudu on mõistlikum laenutada otse rannas paiknevatest klubidest, düüni poolt alates on need: Volare/Starboard/Severne
Spin Out/Tabou/Gaastra
Mistral
Mistral (Hotell Hurricane)
Arte Vida
Enamuses neist on saadaval ka loheasjad, kasuta Google otsingut ja kontaktid tulevad.

Bolonia Tarifa heaks alternatiiviks on põhja pool paiknev rahulik külake Bolonia, kus samuti (peaaegu) kõik vajalik olemas.

Surfilaht on üsna sama kujuga, kui Tarifa, kuid natuke väiksem. Tuuled Bolonias justnagu vaiksemad ja ühtlasemad, aga mõnikord on ka vastupidi: et Tarifal ei puhu ja Bolonias on tuul. Rahvast tavaliselt vähem ja peamiselt kohalikud, turistid jäävad rohkem Tarifale.

Bolonias on 2 surfiklubi, kus toimib ka varustuse laenutus, leidub mitmeid hosteleid ja rendimaju-kortereid. Mida Bolonias ei ole, on supermercadod, Tarifa ööelu ja diskod. Seega, kes mõlemat lõbustust tahab, peab Bolonias elamisele kindlasti rendiauto juurde arvestama, sest ühendused Tarifa linnaga on sealt oluliselt nõrgemad, kui surfirannast.

tekst: JMO35

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on August 29, 2011, at 05:28 PM