Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

Nõva-Peraküla

INFO "vanalt" EPL lehelt:

ASUKOHT JA JUURDEPÄÄS: Nõva asulast lääne poole jääb Peraküla laht, mille keskpaigas on RMK rajatud puhkekoht koos lõkkeplatsi, parkla ja tualettidega. Perakülla sõitmiseks tuleb sattuda mõnele mitmest teest, mis viib Nõva asulast Spithami või Roostale, leida Nõva lähedal viit, mis näitab Peraküla ja Peraküla juurest otse randa välja sõita. Viidad on korralikud ja teed sõidetavad.

PARKIMINE RMK rajatud puhkekoha kasutamine on tasuta. Samuti on tasuta parkimine rannas asuvas parklas, kui just kogu piirkonda mõne ürituse jaoks reserveeritud ei ole, sellisel juhul võib arvestada nii parkimistasu kui teatavate liikluse piirangutega. Näiteks võivad osad rannaäärsed teed olla suuremate ürituste ajal muudetud ühesuunalisteks või lausa suletud.

RAND JA PÕHI Rand on imeilus kõrgete luidetega liivarand, samuti on liivane merepõhi. Parklast randa on ehitatud laudteed, mida mööda on ka paljajalu väga mugav kogu kama korraga rigamisplatsilt randa kanda. Vesi läheb sügavaks üsna kiiresti, surfamiseks sobiv vööni vesi on juba kaldast 4-5 m kaugusel. Lahe servades võib leiduda suuri kive, aga nendeni jõudmiseks peab päris kõvasti ära kalduma, pealegi on veest välja ulatuvad kivid, mis ka veealustest märku annavad kaugele näha.

KELLELE SOBIB Sõltuvalt tuule suunast ja tugevusest sobib kõigile algajast kuni proffideni, algaja jaoks teeb asja ehk veidi keerulisemaks pidevalt loksuv avamere laine. Samas ei kerki laine ka tugeva tuulega nii karmiks, kui Väänas, nii et koht on ideaalne kesktasemel sõitjate jaoks.

SÕIDU TUULED Peraküla laht on avatud loodesse, nii et parimad sõidutuuled on lääs, loe ja põhi. Kirde- ja edelatuulega saab ka sõita, aga siis on tuul juba sideshore ja sõidukurss otse merele.

LAINED Lääne-põhjakaarte tuultega kogub Peraküla laht üles päris ilusa merelaine, mis kaldast ca 50 m kaugusel murduma hakkab. Murdumine ei ole siiski nii jõuline, kui Väänas, nii et vahust saavad läbi ka keskmise tasemega sõitjad. Kaldast kaugemal on laine tugeva meretuulega ühtlane ja kõrge, lainevahe ilus ja sile. Sideshore tuultega aga on laine chop ja lahte ääristavate poolsaarte tippudest segatud, võib esineda naljakat ristlainetust ja ebakorrapärase kuju, suuruse ja suunaga laineid.

RIGAMISE VÕIMALUS Parkla ja mere vahel on luited, mis pakuvad tuule eest varju ning kus rigamiseks piisavalt ruumi. Kahjuks on taimestik kohati hõre ning rigamine kipub sõna otseses mõttes liiva jooksma. Õnneks aga on liiv jämeda teraga ja ei roni igasse prakku sisse, nii et kokkuvõttes võib rigamisvõimalusi nimetada väga heaks. Nagu surfilaagrite kogemus näitab, mahub korraga rigama VÄGA palju surfajaid.

OHUD Meretuultega sõites Perakülas ohud praktiliselt puuduvad, sideshore tuulega on oht, et kaugemale välja sõitnud ja kõrgust kaotanud surfaja maabub lahe servas kivide vahel või kandub lihtsalt avamerele. Ka meeldib kaluritele Peraküla lahte erinevaid võrke ja toikaid toppida, tihti on nende tähistus puudulik või arusaamatu, nii et meres seisvatest kaigastest ja veepinnal ujuvatest nööridest-korkidest tasub eemale hoida.

TOITUMINE Peraküla puhkekoht on tüüpiline heakorrastatud laagriplats, kus reeglina puudub igasugune kaubandus ja toitlustus. Kui just ei toimu mõnd suuremat korraldatud üritust, pole saada ka vett ega elektrit. Küll aga on olemas hulgaliselt ette valmistatud lõkkekohti, kus kaasa võetud toiduaineid kulinaarselt töödelda saab, samuti on olemas prügikastid toiduainete pakendite jaoks ja tualetid jääkproduktide ladustamiseks.

ÖÖBIMINE RMK puhkekoha ümbruses on rohkesti telkimiskohti, lähimad kõva katusega puhkekohad on Nõva turismitalud ja Roosta kämping.

HÄDAABI Väljaspool korraldatud üritusi puudub Perakülas igasugune vetelpääste või hädaabi. Hullematel juhtudel tuleb pöörduda üldise päästeteenistuse ja piirivalve poole.

ILMAINFO Peraküla kohta ilmainfo puudub, tuleb ise kohale sõita ja järgi vaadata. Mingit aimu seal toimuvast saab, kui võrrelda Rohuküla ja Tallinna andmeid, Peraküla on vahepealne. Siiski võib seal esineda tuule-anomaaliaid, mida ilmateated ei kajasta. (vt Tähelepanek)

KOMMENTAARID Väga mõnus koht perega puhkamiseks ja looduskaunis kohas matkamiseks. Sobiva tuulega ka hea freeride ja õppimise koht. Päris kõvadele tegijatele võib laine liiga väike tunduda ja millegipärast ei kipu tuul Perakülas ka sama kursi korral nii kõvasti puhuma, kui Väänas.

NB! Kuna tegemist on looduskaitsealaga, tuleks olla tähelepanelik ja jälgida silte-teeviitu, mis kirjeldavad, mida tohib ja mida mitte. Autoga liiklemiseks lubatud alalt välja sõitmine või vales kohas tule tegemine võivad lõppeda sekeldustega.

TÄHELEPANEK Aegajalt võib Perakülas tekkida paari-kolme tunnine ootamatu sideshore tuulepuhang (tõenäoliselt mingi kohalik termokas), millega on mõnus ja stressivaba triipu teha ja kaldast 3 meetri kaugusel jibe harjutada.

autor: Jaano Martin Ots

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on June 27, 2008, at 10:40 AM