Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

KamadeHoiulePanekTalveks

Purjelaua, (aga ka kite) asjade talveks hoiulepanekul tasub teha paar lihtsat ja mitte eriti aega nõudvat liigutust, mis garanteerivad, et asjad on kevadel kasutuskorras ning et nende väärtus säilib ja su asjad on Surfilaadal palju parema hinnaga, kui sõbral, kes neid liigutusi teha ei raatsinud.

PÕHILINE

 • Võta asjad võimalikult algosadeks lahti (mastijalg mastist välja, otsad stopperitest välja, purjeliistud lõdvaks, purje ülestõstmisots poomist välja, uim alt, uimekruvid uimedest välja) jne
  • Jäta meelde või kirjuta üles, mis kus käis ja pane nii ära, et pärast ise aru saad, mis mille küljest pärit
  • Jala-aasasid ei pea tingimata laualt maha võtma, aga kahju see ka ei tee, sest aasa kruvid hapnevad eriti meelsasti, kui aas niiskena laua külge jääb, lisaks saab siis ka aasad ilusti puhtaks ja näeb üle kontrollida, et kinnitused on korras
 • Pese KÕIK mageda veega puhtaks, puhasta liivast, vetikatest ja prügist
 • Kuivata (lase kuivada) ja vaata, et kuivad oleks ka asjade kotid.
 • Laua õhutuskork (kui on selline) lahti - mitte päris pealt ära, aga nii, et õhk liiguks
 • Paiguta kamad hästi ventileeritavasse ruumi (kui kindel, et kõik asjad täitsa kuivad, võib ruum olla ka külm, nt kuur või pööning)
  • Lauad (soovitavalt pehmendusega) riiulisse
  • Rullitud purjed püsti mastipoolsele otsale
   • Ära ladusta kama üksteise otsa virna, eriti halb mõte on midagi panna purjerullide peale
  • Tõmblukud (lauakottidel, purjekottidel, trapetsil, kalipsol ja muudes kohtades) määrida (kui spetsiaalset sobivat silikoonõli või saapamääret eriti õrnale nahale pole, võib kasutada ka küünalt, vaseliini või muud, mis käepärast on ;) )

Viisakalt paigutatud asjad säilivad paremini ning neid järgmisel korral kokku pannes võid kindel olla, et kõik töötab, on turvaline ja ilus.

Sool

Soolaga on minul isiklikult väga õpetlikke kogemusi. Kui jätta kamad enne talvekorterisse panekut mageda veega korralikult puhtaks pesemata, võivad metallist osad kevadeks parandamatult hukas olla. Tundub küll, et surfivarustus on ainult plastik ja süsinik, aga tegelikult on metalli päris palju. Stopperid, plokid, purjeliistupingutid, erinevad kruvid, tõmblukkude kelgud, mitmesugused liigendid-kinnitused ja muu. Kõige hullemini läheb stopperitega, kui sinna jätta soolasest veest niisked otsad (näiteks mastijalg, poomi kinnitus) sisse, siis on tõenäoline, et kevadeks on stopperi metallosa kadunud ning ots stopperi kohalt läbi mädanenud. Samamoodi ei ole jala-aasade kruvid ega uimekruvid tegelikult lõpuni roostevabad ega alumiiniumist detailid happekindlad, seega et vältida halbu üllatusi jala-aasade kinnituskohtades, pole üleliigne ka aasad maha keerata ja kruvid-aasad lauast eraldi kuivama panna.

Laua plastosale ja purjele mõjub sool muidugi ka, teeb pinnad tuhmiks ja krobeliseks, söövitab õmblusi jne, aga tulemus pole mitte nii hävitav kui metallile.

Pole muide vahet, kas ookeani vesi või meie oma läänemeri, ühtemoodi läheb hapnema. Selle vastu aitab, kui asjad mageda veega puhtaks pesta ja hoolitseda, et metall ei jääks kusagil riide või muu niiskust imava materjali vastu, vajadusel võtta pingutusotsad lausa lahti ja kuivatada eraldi, näiteks mastijala stopper või poomiotsad.

Niiskus laastab nii metalli kui muid materjale.

 • Vettinud peast hoiule pandud purjed lähevad hallitama, mis teeb kanga ja õmblused nõrgaks ja monofilmi tuhmiks. Kuigi tänapäevased otsad (rahvakeeli siis köied ja nöörid) peaks olema tehismaterjalid, teeb hallituse ja mädanemise koostöö siiski üllatavalt kõva laastamist.
  • Reeglina on tänapäevane kama tehismaterjalist, mis ei idane ega mädane, küll aga mädaneb hästi näiteks kuhugi kinni jäänud vetikas... Tulemuseks paremal juhul inetu plekk või värvikahjustus, hullemal juhul aga ka materjali hävimine.
 • Kui laual on vigastusi, mille kaudu võib laua sisse või kihtide vahele olla imbunud vett, vii laud remonti, kus see korralikult ära kuivatatakse ja auk kinni lapitakse.
  • Kui jätad vett sisse võtnud laua talveks hoiukohta, kuhu pakane sisse pääseb, on sul kevadeks laua asemel lõhkine banaan.
  • Rääkimata tõmblukkudest. Kumb on lihtsam, kas sügisel tõmblukk ära kuivatada ja ära õlitada või kevadel rannas leiutada, kuidas laud kotist kätte saada või mismoodi puruks tõmmatud lukukelguga kalipso veekindlaks saada...

Liiv ja prügi tasub asjadelt maha pesta/pühkida pärast iga veeskäiku, eriti hoolega aga sügisel.

 • Liiv närib asju... nagu liivapaber. Isegi kui märgade asjade puhul tundub, et liiva eriti pole, siis kuivades hakkab liiv kõiksugu vahedest ja õmblustest välja pudenema ja koguneb laua/purje kotti, kus ta siis hakkab asju riivima. Eriti, kui kamasid aegajalt tõsta, transportida või liigutada. Suured pinnad teeb liivaga nühkimine tuhmiks, kõige hullemini mõjub see aga kõikvõimalike õmbluste vahel: purjes, aasades, trapetsis...
 • Looduslik prügi läheb hästi kõdunema ja püüab läbi närida ka materjali, mille küljes ta on. Värvi kahjustab igal juhul, lisaks annab asjadele "meeldiva" lõhna.

Kontroll ja ülevaatus on kamadele kõige mugavam teha siis, kui ei ole merele kiiret. Õigel ajal avastatud praguneva detaili või kulunud otsa väljavahetamine võib päästa elu, või vähemalt säästa pikast ujumisest koos kamadega.

 • Tihti tundub, et asjad on korras, tihedad ega logise, kuna nad on kinni oksüdeerunud, liiv on vahel vms.
 • Kui aga asjad rahulikult lahti võtta, ära puhastada ja kuivatada, on ka vead paremini näha. Talvehooajal on ka rohkem aega ja rahulikum nende parandamist korraldada või vajalikke varuosi otsida.
  • Poomitorudest liiva välja pesemine parandab oluliselt poomi pikenduse liikumist, ühtlasi võimaldab kontrollida, kui palju mastipoolne poomiots logiseb.
 • Tänu kõigile, kes siiamaani lugesid!
 • Kes oskab täiendada või parandada, vajutage lehekülje all olevat nuppi "Edit" ja lisage oma kogemused või õpetussõnad.
Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on October 03, 2010, at 08:40 PM