Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

Kakumäe

INFO "vanalt" EPL lehelt:

ASUKOHT Tallinnas, Kakumäe lahe ida kaldal. Sõit: Kakumäe teelt Teeotsa bussipeatusest (teravnurga all vasakule), ca 200m pärast läheb keelumärgiga teeots vasakule. Võib sõita rattad vette, kuid mulle meeldib auto nina vastu vundamendi blokke toetada.

PARKIMINE Rigamise ajal hoian seal, kuid vette minnes sätin 50 m põhja suunas, kus on elanikega majad. Sportlastesse suhtutakse soosivalt.

RAND JA PÕHI Rand jääb sissemineku kohast lõuna suunas. Põhja suunda jääb kivine kallas ja kivine madalik, mille varjus seisavad mitmed ankurdatud paadid, mille järgi on vees olles hea määrata oma asukohta, mis on oluline murrukast välja pusides ja väsinult (pimedas) tagasi tulles. Tuule tõustes värvub vesi madalikul ruttu mudaseks. Ruttu läheb sügavaks Tabasalu panga paljandite suunas. Piisavalt laia, sügavat osa kasutades saab välja ka kõva lainega, mille jõudu põhja suunas olev madalik tublisti vähendab. Tervislik ei ole liiga pikalt lõunasse kalduda, kuna supelrand on pikalt madal ja seetõttu vastikult murduva lainega. Ujujatele on paigaldatud korralikud punased poid, mille juures on vesi üle 1,5m sügav (head pöörde märgid)

KELLELE SOBIB Minu pensionärist ema õppis selles rannas sõidu selgeks ja meie shoti terjer on ka pikki tunde merel veetnud. Ehk kokkuvõtlikult on rand universaalne, madal, soe osa algajaile ja tuule tõustes saab/tuleb kolida veidi sügavamale.

TUULED, LAINED Olen sõitnud mitmesuguste tuultega ja näinud vast kolme meetriseid laugeid laineid, mis avamerelt kohale on jõudnud Poolsaar on kitsas ja madal, mistõttu isegi kirde ja ida tuult oluliselt ei solgi. Ohutult saab madalas sõita ka kagu tuulega.

KÕIGE OLULISEM Tabasalu panga, Tiskre nõo, kalda puude mõju ja avamere lähedus teevad võimalikuks tuule “reguleerimise”. Mõned variandid: lääne tuule korral tõmbab tuul tugevamalt Tiskre majade suunas ja sissemineku koha juures. Vaiksem on kalda all ranna keskel. Edela tuule korral saab panga varjuga tuult rehvida, praktiliselt tuuletul, liivasel ja laineta rannal puhata ja vajadusel jälle merele välja sõita. Loode tuulega tekib tuule koridor panga esisel mere osal. Mujal käima ei saa, kuid seal on ca 150 m laiune tuule kanal. Kagu tuulega puhub sügisel Tiskre külast merele nagu fööniga. Vaiksete ilmade korral olen sõitnud ka lahest välja. Laisad ja harvad avamere lained on auhinnaks. Samuti puhtam ja tugevam tuul.

RIGAMISE VÕIMALUS Tuule eest kaldavalliga ja puudega varjatud. Murul ! Luks.

OHUD Naissaare poole sõites tuleb tähelepanelik olla Kakumäe poolsaare tipus asetsevate kaootiliselt asetsevate madalike ja kivide suhtes. Sinna pole muidu asja, kui lahes tuult napib. Siis on vesi selge ja olen ka madalike vahelt läbi koperdanud. Kui meri tormab, siis kõrguse võtmine ei ole probleem ja murduv laine näitab madalad kätte. Laht on suhteliselt suletud, et võimaliku kama purunemise korral maale saada (kõige ohutum on 2,5 km pikkune ala vettemineku koha ja Tabasalu panga vahel).

KOMMENTAARID Lõpuks päike loojub lahe suhu. Sügisel merele minnes saab sauna sooja panna ja kalipso laval ära võtta. Peeter 05012314

Autor: Peeter Nõmmik

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on November 04, 2008, at 12:52 AM