Recent Changes - Search:

Surf

PmWiki

SuurVõiVäikeLaud

  • Millise lauaga alustada?
  • Millal jääb suur laud liiga suureks?
  • Kui väike peaks olema väike laud?
  • Kumb on parem, suur või väike?

Esialgse ülevaate erinevatest lauatüüpidest ja nende kasutusotstarbest saab siit. Et purjelauad ja sõidustiilid on viimasel ajal kõvasti arenenud ja varieerunud, tasub lugeda ka Hardcore pisut põhjalikumat ülevaadet Team Mahe lehel.

Purjelaua maht, pikkus ja laius on tavaliselt märgitud laua korpusele. Üldiselt kehtib reegel: algajale suurem, edasijõudnule väiksem. Kuigi mitte enam alati, mistõttu tasub lugeda eelpool toodud lingilt Hardcore juttu, eranditeks on näiteks Formula ja slaalomi lauad, mis lihtsalt vajavad hiigelsuure purje kandmiseks suuremat litraa˛i ning millega sõidetakse ka päris kõva tuule korral 10 m2 purjedega. Eranditesse süüvimata kordame siinkohal põhilisemad tõsiasjad üle.

Algajal võiks purjelaud olla sverdiga ja mahtuvus üle 150 liitri, sest suurem ujuvus ja svert lisavad õppimiseks vajalikku stabiilsust. Kuni veestart veel selge pole, vajad kindlasti kandvat lauda, sest uppuval alusel nööri sikutamine nõuab erilist meisterlikkust (pole muide üldse võimatu). Ka algajalauaga saab kihutada, trapets kinni ja jalad aasades. Näiteks Papa avastas 2008 aasta saartematkal, et õppelaud Fanatic Viper 220 on hea, kiire ja tundlik laud, kõlblik kihutamiseks ka tugeva tuulega. Mandrilt Kihnu sõiduks kulus Papal 7,6 purje ja 220 l Viperiga 22 minutit.

Kui juba enamvähem oskad sõita ning valid purjelauda peamiselt lõbusõiduks (freeride), tee valik oma kehakaalu põhjal. Kehakaal + 20 annab litraa˛i, millega purjelaud on antud inimese jaoks kandev, st. see laud ei vaju vee alla ka siis, kui pole tugevat sõidutuult. Kandval laual saad vajadusel purje ka nöörist üles tõmmata. Liiga täpselt kandvuse piiril laud vajab käimaminekuks pisut tugevamat tuult, kui suurem laud ja võib seetõttu ebakindel tunduda. Samas, liiga suure ujuvusvaruga laud on küll stabiilsem ja seda on kergem käima saada, kuid tugevama tuulega võtab suur laud tuule alla ja hakkab kontrollimatuid õhulende sooritama. Lisaks on suur laud alati kohmakam juhtida ning on aeglasem.

Kui oled juba PRO , siis tead isegi, milliseid laudu vaja läheb. Siis peab neid olema hästi palju ja erinevaid, tavaliselt on laudu vaja alati ühe võrra rohkem, kui parasjagu raha jätkub. Kui just ei taha erinevates distsipliinides võistelda (näiteks Raceboard, Formula, Slaalom, Freestyle vajavad kõik erilist varustust), piisab oskajale surfajale siiski kahest lauast. Üks olgu kandev (nagu eelmises punktis kirjeldatud) ja teine n.ö. "kõva tuule laud". See viimane võib olla litraa˛ilt väiksem kui sõitja kehakaal, s.t. "uppuv". Uppuva lauaga sõit eeldab tingimata veestardi oskust. Väikse (WAVE) laua eelisteks on parem juhitavus ja manööverdavus; kergus ja kiirus. Väike laud ei jookse ka keerulisemates oludes lainesse kinni ega võta tuult alla. Väikse laua suurimaks puuduseks on, et kui tuult ei ole, siis sõita ei saa. Kui oled merel ja tuul ära kukub, siis väikse lauaga pole lootustki kuhugi krüssata, hea kui suudad põlvini vees seistes üldse mingis suunas tiksuda. Halvemal juhul (kui enam veestardi tegemiseks piisavalt tuult pole) tuleb väikse lauaga kaldale tagasi ujuda.

Seega, ei maksa alati kiirustada suurt lauda väiksema vastu vahetama, sest väiksem laud tähendab enamasti sõiduvõimaluste piiramist - väikse laua jaoks on vaja kõvemat tuult ja seda esineb harvemini. Nagu Papa eespool viidatud saartematkal tõdes, sisaldub väites "ma kasvasin sellest lauast välja" alati mõnevõrra praalimist. Kui nii kõva mees oled, proovi sama lauda 14 m/s tuule ning suurte lainetega ja avastad, et kasvuruumi on veel küllalt. Tegelikult määrab väga palju hoopis uim. Ka üsna suure lauaga saab päris edukalt kõva tuulega sõita, kui soetada lauale korralik uim.

Kui võimalusi on, tasuks kaaluda kahe laua omamist - üks kandev ja teine uppuv. Kui peres või sõpruskonnas on keegi, kes just alustab purjelaua õppimist, tasub võibolla oodata ka õppelaua müümisega. Mõnel vaiksemal päeval võib endalgi olla huvitav taas kord suure lauaga parvetada. Õppelaud on muide ideaalne alus freestyle esimeste võtete omandamiseks, näiteks Kiri Tode kasutas Rohukülas vaikse tuulega purje keerutamiseks just Starboardi õppelauda.

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on August 29, 2011, at 12:07 PM